Książki

Jest bardzo wiele książek, które warto posiadać fizycznie w domu, ale książki kosztują i zajmują miejsce. Wersje elektroniczne, odpowiednio zabezpieczone, są dobrym wyborem.

Nie wnikam również w to w jaki sposób ktoś wejdzie obecnie w posiadanie książek. 10 tysięcy czy więcej książek, to majątek. Nie da się też zakupić już legalnie wielu ważnych i ciekawych pozycji, gdyż nie są nigdzie w oficjalnej sprzedaży. Szczególnie książki z XIX wieku.

Radź sobie jak umiesz. Ważne abyś ty miał dostęp do materiałów, które w przypadku braku dostępu do Internetu, zamknięciu bibliotek czy też ich ubogiej oferty w księgozbiorze będą nieosiągalne nawet przez długie lata.

Polecam stronę Survivor library  

Twórca strony zgromadził tam książki, które często pochodzą z XIX i początku XX wieku. Z czasów, kiedy nie byliśy uzależnieni od technologii w takim stopniu jak dziś.

Polecam zlibrary (strona wcześniejsza została zablokowana przez instytucje z USA, ale można znaleźć nowy link i działa źródło nadal. Jednak celowo nie podaję linku na swojej stronie. Wyszukaj sam przez wyszukiwarkę)

Znajdziesz tam ogromną ilość książek i opracowań z różnych stron świata, w różnych językach. W przypadku roślin, ziół warto pobrać materiały opracowane w różnych krajach, kulturach, językach. Może przyjdzie czas, że zmieni się u nas klimat na cieplejszy i wówczas lepiej przyjmą się rośliny z tych obszarów geograficznych w których jest dziś ciepło.

Tematyka – zależy od Ciebie. Zacznij od tego co jest najbardziej przydatne tobie i rozszerzaj na kolejne tematy. Być może w twoim otoczeniu znajdzie się ktoś bardziej zainteresowany inną tematyką niż to co ciebie interesuje a bardzo potrzebną dla przetrwania grupy, społeczności.

Przechowywanie książek

Książki w wersji papierowej wymagają pomieszczenia w którym nie ulegną zniszczeniu. To oczywiste.  Sam wiesz najlepiej gdzie i jak to zrobić.

Natomiast w wersji elektronicznej warto zachować je w dwóch kopiach. Dwa zewnętrzne dobrej jakości dyski czy jeden taki dysk i twój laptop. Dobrze, jeżeli dysk taki znajduje się w specjalnym opakowaniu, które ochroni go przed wyładowaniem elektromagnetycznym oraz wodą, wilgocią czy też w skranym przypadku wyską temperaturą lub silnym mrozem. Dysk wystarczy owinąć w folię srebrną i włożyć do szczelnego plastikowego pudełka.