Bazy danych

WIKIPEDIA

Pomimo wielu swoich wad i niedoskonałości warto ją mieć. Najlepiej w kilku wersjach językowych z różnych stron świata. W tym również jej dodatkowe działy o tematyce jak matematyka, chemia, …

Aby wyświetlić na swoim komputerze czy telefonie komórkowym Wikipedię wystarczy pobrać program o nazwie Kiwix.

Miejsce do pobrania: https://www.kiwix.org/en/download/ 

Warto ten program ściągnąć sobie na różne platformy. Nigdy nie wiesz czy w przyszłości nie będziesz zmuszony skorzystać z innego urzadzenia niż to z którego „klikasz” dziś. Może ktoś inny zechce skorzystać. Podzielisz się, wymienisz, sprzedasz, …

Potrzebujesz do tego Paczkę Treści czyli treść encyklopedi, którą będziesz mógł wyświetlać w pobranym programie.

Miejsce Paczek: https://library.kiwix.org/?lang=pol 

ENCYKLOPEDIE NA PŁYTACH CD, DVD

To już „przeszłość”, ale nadal wiele wartościowych treści można znaleźć na tych nośnikach. Jeżeli masz do tego dostęp i chcesz z tego korzystać, to ok. Jest w rękach specjalistów wiele wartościowych encyklopedii związanych z ich dziedzin, które nie są nadal przestarzałe.

APLIKACJE NA TELEFON KOMÓRKOWY, TABLET

Warto zainstalować „trochę” aplikacji na swoje urządzenia przenośne. Jeżeli masz lepszy telefon albo raczej pojemniejszy (zasobniejszy w pamięć wewnętrzną czy zewnętrzną) to bardzo dobrze. Jeszcze lepiej jak będziesz miał te aplikacje na dwóch i więcej urządzeniach.

– TŁUMACZ – PROGRAMY TŁUMACZĄCE (offline – nie potrzebujące korzystać z aktywnego połączenia z Internetem)

– MAPY

MAPS.ME: Offline maps GPS Nav

to mapy, które można pobrać na swój dysk i korzystac bez połączenia z Internetem. Jeżeli nawet przestanie działać system GPS, to jeżeli jesteś bystry będziesz potrafił wyorzystać te mapy.

Warto pobrać nie tylko swoją okolicę, swój kraj, ale również miejsca do których być może będziesz zmuszony się udać.