Aplikacje

[1]   GOOGLE MAPS

To podstawa w wielu telefonach komókowych. Jednak jeżeli zapomnimy pobrać (ściągnąć) mapy na telefon, to w przypadku braku Internetu staną się dla nas bezużyteczne. Warto więc zatroszczyć się o to już teraz i pobrać na komórkę mapy (wybrane obszary), które nas interesują (tam gdzie mieszkamy czy droga ewekuacyjna). W mapach Google znajdują się lokalizacje firm, hurtowni, magazynów,  miejsc w których możemy znaleźć w razie kłopotów wiele cennych, potrzebnych rzeczy. Kiedy przestaną działać sklepy, te informacje mogą stać się dla nas cenne.  W warsztatach mogą znajdować się produkty, materiały nam potrzebne czy też ludzie posiadający istotne dla nas umiejętności. Warto wiedzieć gdzie ich szukać.

Obraz ikony

[2]   MAPS.ME: Offline maps GPS Nav

To dobra alternatywa lub uzupełnienie dla Map Google. Można je również pobrać offline na komórkę i bywają nawet bardziej szczegółowe. Nie posiadają natomiast tak bogatej wiedzy o firmach jak Google.

Obraz ikony

[3]   mBDL

To mapy lasów w Polsce. Może być bardzo przydatne z wielu powodów. Można pobrać interesujące nas obszary na komórkę. Nie potrzeba wówczas połączenia z Internetem. Warto wiedzieć gdzie i jakie są zasoby w lasach, np. gdzie rośnie brzoza czy do kogo należy dana część lasu.

Obraz ikony

[4]  Kiwix offline

To aplikacja umożliwiająca pobranie na swoją komórkę (warto mieć kartę pamięci o dużej pojemności) Wikipedię we wszystkich dostępnych językach i wariantach. Jest wiele wiedzy dodatkowej z dziedziny chemi, matematyki,, ogrodnictwa, wolne podręczniki, …

Kiwix jest rownież dostępny na Windows czy Linux.

Obraz ikony

[5]   Briar

To komunikator, który nie potrzebuje połączenia z Internetem aby prowadzić rozmowy. Można się nim też dzielić bez konieczności pobierania go z Internetu (kiedy choć jedna osoba ma go już zainstalowanego na komórce). Komnunikacja odbywa się dzięki bluetooth, co oczywiście ogranicza jego zasięg w komunikacji. Jednak w pewnych sytuacjach, okolicznosciach może być to bardzo pomocne narzędzie, np. sąsiedzi w kamienicy, bloku mogą dzielić się informacjami, być w kontakcie ze sobą nawet jak zabraknie Internetu czy prądu.

Briar

[6]  Tłumacz Google

Pewnie każdy ma go w komórce, ale czy pobrał pliki językowe na nią? Warto pobrać do telefonu pakiety językowe aby móc korzystać z tej aplikacji nawet jak nie będzie Internetu.

Obraz ikony

 

[7]  Microsoft Translator

Tak samo jak w przypadku Tłumacza Google. Pobierz koniecznie pakiety językowe na swój telefon. Niestety zajmują dużo więcej miejsca niż w przypadku Google.

Obraz ikony